Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przegląd tygodnia z 27.11.2022 w Radzyminie. Najważniejsze wydarzenia od 20.11 do 26.11.2022. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego

Redakcja Naszemiasto.pl
Redakcja Naszemiasto.pl
Czy to dobry czas na nadrobienie zaległości informacyjnych z tygodnia? Zobacz, które wiadomości mieszkanki i mieszkańcy Radzymina czytali w ostatnim tygodniu najchętniej
Czy to dobry czas na nadrobienie zaległości informacyjnych z tygodnia? Zobacz, które wiadomości mieszkanki i mieszkańcy Radzymina czytali w ostatnim tygodniu najchętniej CC0
Przygotowaliśmy dla Ciebie tygodniową prasówkę. Jeśli w mijającym tygodniu byłeś zbyt zajęty, by nadążyć za informacjami z Radzymina, zobacz teraz artykuły, które inni czytelnicy czytali najchętniej między 20.11 a 26.11.2022. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego. Czy czytałeś artykuł: „Zabawne polskie sceny w seriach — Marvel, Harry Potter i X-Men. Te 3 momenty z filmów i seriali trzeba zobaczyć, a napewno was rozbawią”?

Przegląd tygodnia: Radzymin, 27.11.2022. 20.11 - 26.11.2022: top 3 artykuły

Oto lista najpopularniejszych w mijającym tygodniu wiadomości. Czy miałaś bądź miałeś okazję przeczytać je wszystkie?

📢 Zabawne polskie sceny w seriach — Marvel, Harry Potter i X-Men. Te 3 momenty z filmów i seriali trzeba zobaczyć, a napewno was rozbawią

Lubimy być zaskakiwani polskimi akcentami w zagranicznych produkcjach. Im popularniejsza marka, tym lepiej, szczególnie jeśli kontekst jest zabawny. Mamy więc dla was 3 śmieszne sceny z serii Marvel, Harry Potter i X-Men, nawiązujące do naszego kraju. Zapraszamy.

📢 Polacy uciekają z tych miejsc! Dlaczego nikt nie chce tam mieszkać? Oto gminy z największym spadkiem liczby ludności w Polsce

Polacy nie chcą mieszkać w tych gminach? W ciągu 10 lat w niektórych polskich gminach ubyło ponad 10 procent mieszkańców, a w rekordowej pod tym względem - aż 1/3. Spośród 2 477 gmin znajdujących się w Polsce w 2021 roku aż w 1 776 gminach odnotowano spadek liczby ludności w porównaniu do Narodowego Spisu Powszechnego w 2011 roku. Większość takich miejsc znajduje się na terenach tzw. ściany wschodniej. Z których gmin najbardziej uciekają mieszkańcy? Jaki spadek dokładnie odnotowano? Przedstawiamy listę gmin zarówno wiejskich, jak i miejskich, które opuszcza największa liczba osób. Wszystkie dane i informacje pochodzą z informacji o wynikach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 na poziomie województw, powiatów i gmin.

📢 Narty dla odważnych. TOP 10 najtrudniejszych tras narciarskich w Polsce. Zakopane, Szczyrk i inne ośrodki – gdzie szukać wyzwań?

Sezon na narty 2022/23 jednak nie został odwołany mimo rosnących cen energii. To oznacza, że chętni mogą zafundować sobie zimowe szaleństwo na górskich stokach. Jeśli kochacie narty i chcielibyście sprawdzić się w tym sezonie, przyjąć wyzwanie i poczuć zastrzyk adrenaliny, zebraliśmy dla was TOP 10 najtrudniejszych tras narciarskich w Polsce. Sprawdźcie, jak oznacza się trudność trasy narciarskiej w Polsce, gdzie jest wyjątkowo stromo, które odcinki są rzeczywiście najtrudniejsze.

Spraw prezent sobie albo bliskiej osobie

Materiały promocyjne partnera

Tygodniowa prasówka 27.11.2022: 20.11-26.11.2022 Radzymin: pozostałe wydarzenia

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały w mijającym tygodniu uwagę czytelników w Radzyminie. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 Wielki problem małych firm. Co wpływa na kłopoty przedsiębiorców z m.in. płynnością finansową?

Polscy przedsiębiorcy w ostatnim czasie mierzą się z szeregiem niesprzyjających czynników, które zaburzają płynność finansową ich działalności, wzbudzają negatywne nastroje, a nawet doprowadzają do zamknięcia firm. Taką radykalną decyzję tylko w pierwszym półroczu bieżącego roku podjęło aż 104 tys. przedsiębiorców.

Ogromne znaczenie w wyzwaniach przedsiębiorców mają zatory finansowe, które są spowodowane długimi terminami płatności i częstymi opóźnieniami w regulacji rachunków. Zwłaszcza dla mikro, małych i średnich firm takie wydłużanie wpływu gotówki jest bolesne i zaburza cykl funkcjonowania działalności.

Skąd biorą się zatory płatnicze?

Zatory płatnicze pojawiają się w sytuacji, gdy dana firma nie otrzymuje w określonym terminie zapłaty za wykonaną usługę lub dany towar. Następstwem nieotrzymania płatności jest niemożność regulacji własnych zobowiązań, wobec czego mamy do czynienia z klasycznym efektem kuli śnieżnej – czyli pogłębiania – nawarstwiania się problemu. Często też zatory płatnicze są efektem bardzo długich terminów płatności – 60 czy nawet 90-dniowych, które narzucone są przez najsilniejsze – duże – podmioty w danej branży, co dla małych i średnich firm może okazać się trudną do przetrwania próbą.

  • Przedsiębiorstwo, które nie otrzymuje na czas należnych pieniędzy nie tylko wstrzymuje inwestycje, ale także opóźnia przelew swoich zobowiązań wobec podwykonawców. W trzecim kwartale tego roku średni termin na zapłatę faktury wystawionej na platformie faktura.pl wyniósł 13,1 dnia. Oznacza to, że część przedsiębiorców czeka znacznie dłużej. Tradycyjnie branżą z najdłuższym terminem zapłaty jest transport i gospodarka magazynowa. Tam średnia to 20,5 dnia. Niektórzy przedsiębiorcy z przeciągania regulowania należności uczynili wręcz model biznesowy, a pieniądze, które powinni przelać wykorzystują jak swoisty kredyt kupiecki. Pułapka polegająca na zamrożeniu znacznych ilości pieniędzy w fakturach jest realna i bardzo groźna. Rozwiązaniem może być finansowanie zastępcze, np. w postaci faktoringu, które pozwoli płynnie przejść przez czas oczekiwania na odblokowanie zatorów - Grzegorz Grodek, Prezes faktura.pl.

  • Szacunki wskazują, że ofiarami zatorów płatniczych może być nawet 40% małych i średnich polskich firm. Problem ten pogłębia się z miesiąca na miesiąc, zwłaszcza że przedsiębiorcy są narażeni także na szereg innych czynników, które mogą odbić się negatywnie na stabilności finansowej – m.in. inflacja, wojna w Ukrainie, niedobory kadrowe i rosnące koszty pracownicze, duże problemy z dostępnością węgla i gazu, rosnące stopy procentowe czy nawet wciąż nieodrobione straty wywołane w czasie pandemii COVID-19. Dla wielu firm kolejny tydzień zwłoki w płatności może być trudną do przetrwania próbą, więc wolą wcześniej zamknąć działalność, niż czekać na przelew, który może nie nadejść nawet za miesiąc – zauważa Marcin Czugan, Prezes Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

Co warto podkreślić, konsekwencje zatorów płatniczych dotykają również „Kowalskiego”, który w każdej chwili w wyniku nieuregulowanych zobowiązań wobec swojego pracodawcy może nie

otrzymać wynagrodzenia na czas, czy też w ogóle stracić pracę – w sytuacji, gdy firma zostanie zamknięta.

Lepiej zapobiegać, niż… zbankrutować

Jeśli zależy nam na zminimalizowaniu ryzyka dołączenia do systemu zatorów płatniczych, warto zabezpieczyć się m.in. poprzez korzystanie z usług faktoringu – co doskonale może sprawdzić się w przypadku branż, które charakteryzują się długimi okresami płatności np. transport. Co więcej, chroniąc się przed zatorami płatniczymi, przedsiębiorcy mogą również prześwietlić rzetelność swoich kontrahentów.

  • Taki monitoring zapewnia nam ubezpieczenie należności. W przypadku niewypłacalności partnera biznesowego straty zostaną pokryte przez ubezpieczyciela, dzięki czemu mamy szanse na zatrzymanie „efektu domina”, obejmującego czasem nawet cały łańcuch dostaw. Poza powyższymi walorami faktoring z ubezpieczeniem będzie według mnie zyskiwał na popularności, ze względu na wysokie oraz rosnące stopy procentowe, ponieważ może on być tańszą alternatywą do kredytu obrotowego – zauważa Bartosz Tokarski, Zastępca Dyrektora Biura Ubezpieczeń Klientów Strategicznych w EIB SA.

Inną metodą wspierającą przedsiębiorców w walce z zatorami płatniczymi jest sprawne windykowanie należności możliwie jak najszybciej po upłynięciu okresu płatności wskazanego na fakturze.

  • To, co warto podkreślić, to fakt, że im wcześniej podejmiemy działania windykacyjne wobec „spóźnialskich” kontrahentów, tym większa szansa sprawnego uregulowania długu – w większości przypadków. Działania windykacyjne są skutecznym narzędziem do walki z zatorami płatniczymi i ochroną wielu przedsiębiorstw przed gigantycznymi kłopotami finansowymi. Obserwując sytuację na rynku, widzimy, że trudności wywołane nieterminowymi lub wydłużonymi płatnościami są coraz częstsze, coraz dotkliwsze i dla wielu przedsiębiorców nie do przetrwania. Zatem już przed wystąpieniem problemu dobrze jest mieć przygotowane procedury windykacyjne lub zapewnić sobie wsparcie profesjonalnych firm windykacyjnych – podkreśla Marcin Czugan.

📢 Warszawa: lodowisko, czyli pomysł na zimową zabawę. Które lodowiska Warszawy są już otwarte, gdzie można jeździć na łyżwach za darmo?

Nie trzeba czekać na siarczysty mróz i gęsty śnieg, by śmigać na łyżwach w Warszawie. Stołeczne lodowiska już zaczęły sezon: lodowe areny i tory wyścigowe dla miłośników jazdy na łyżwach czekają w wielu miejscach Warszawy. Które są najlepsze, które darmowe? Przedstawiamy przewodnik po lodowiskach Warszawy w sam raz na zimowy weekend.

📢 Deweloperzy przyznają, że sprzedają mniej mieszkań. Kto kupuje nowe mieszkania, a kto musiał odłożyć swoje plany i dlaczego?

Spadek sprzedaży mieszkań jest faktem, który potwierdzają wyniki deweloperów i analizy analityków. Jest też pełna zgoda, że główną przyczyną zastoju na rynku nowych mieszkań jest inflacja, drogie kredyty i polityka ostrożnościowa regulatorów rynku. Po stronie deweloperów drogie materiały budowlane i ceny energii ograniczają pole do obniżenia, a przynajmniej stabilizacji cen - w obliczu malejącego popytu. Z kolei potencjalni nabywcy nie mogą pozyskać odpowiednio wysokich kredytów, by zrealizować swoje plany zakupowe. Jednak sprzedaż nie utknęła w miejscu. Kto więc dziś kupuje mieszkania, nie mając z tym większych problemów, a kto musi odłożyć plany zakupowe na przyszłość?

📢 Nowy ranking krajów, w których z łatwością porozmawiasz po angielsku. Polska bardzo wysoko na liście, mamy powody do dumy

Planujesz wyjazd za granicę i martwi cię komunikacja? Powstał nowy ranking krajów, w których z łatwością porozmawiasz po angielsku. Zobacz, gdzie najlepiej wyjechać, by w razie potrzeby móc łatwo rozwiązać problemy czy nawiązać nowe znajomości rozmawiając w języku angielskim. Co ciekawe, Polska uplasowała się bardzo wysoko w rankingu – mamy powód do dumy. Które miejsce zajął nasz kraj? Przekonajcie się sami.

📢 Kara za brak polisy OC. Rzecznik Finansowy chce zmian

Rzecznik Finansowy dr Bohdan Pretkiel skierował do Ministra Finansów propozycję zmiany ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Co chce zmienić?

ZOBACZ KONIECZNIE

Okazje
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na radzymin.naszemiasto.pl Nasze Miasto